Co to jest zapalenie skóry?

Zapalenie skóry to powszechnie występujący problem skórny dotykający większości ludzi. Zazwyczaj objawy to zaczerwieniona, spuchnięta lub pokryta pęcherzami silnie swędząca skóra.

Osoby o skłonnościach alergicznych, często dziedzicznych, cierpią z powodu chronicznego zapalenia skóry, znanego pod nazwą egzema. Często jest ona określana jako endogeniczne zapalenie skóry.

Jednak wiele innych osób doświadcza egzogenicznego typu zapalenia skóry (inaczej kontaktowego). Egzogeniczny to

inaczej spowodowany przez czynniki zewnętrzne. Kontaktowe zapalenie skóry jest skutkiem bezpośredniego kontaktu z różnorakimi substancjami.

Rodzaje kontaktowego zapalenia skóry:

Istnieją dwa rodzaje kontaktowego zapalenia skóry: z podrażnienia oraz alergiczne.

Kontaktowy wyprysk z podrażnienia

Kontaktowe zapalenie skóry „z podrażnienia” to skutek bezpośredniego działania chemicznego pewnych substancji na skórę. Ostrość przebiegu zapalenia skóry zależy od tego jak długi był kontakt substancji ze skórą oraz od stopnia skoncentrowania szkodliwego materiału.

Do powszechnych przyczyn wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia można zaliczyć detergenty i rozpuszczalniki, kwasy, zasady, olejki i preparaty oczyszczające skórę.

Pewne zawody są szczególnie narażone na tą formę zapalenia skóry. Należą do nich:

  • gospodynie domowe
  • osoby pracujące w firmach cateringowych
  • sprzątaczki
  • pielęgniarki
  • budowniczy
  • fryzjerki
  • mechanicy samochodowi.

Kontaktowe alergiczne zapalenie skóry

Alergiczna forma kontaktowego zapalenia skóry jest mniej powszechna, wpływając negatywnie na mniejszą liczbę osób, które z pewnych powodów stają się wrażliwe na określone substancje powszechnie używane w produktach codziennego użytku. Zdarza się, że mają kontakt z tymi substancjami przez lata, zanim rozwinie się na nie alergia.

Najpowszechniejszą przyczyną kontaktowego alergicznego zapalenia skóry, dotykającego przede wszystkim kobiet, jest nikiel. Jest to substancja obecna w wielu przedmiotach metalowych noszonych blisko lub na skórze. Biżuteria, metalowe guziki i ćwieki w jeansach, kolczyki do uszu są częstymi winowajcami.

Inne alergeny (substancje wywołujące alergię) to chromiany (przede wszystkim w cemencie), guma oraz niektóre kremy i maści stosowane do celów leczniczych.

Co robić, gdy masz kontaktowe zapalenie skóry

W przypadku podejrzenia kontaktowego zapalenia skóry oczywistym pierwszym krokiem jest próba określenia przyczyny. W przypadku podrażnienia jest to zazwyczaj proste, szczególnie, że problem skórny występuje często w miejscach będących faktycznie w bezpośrednim kontakcie z substancją drażniącą.

Jeśli mamy do czynienia z przyczyną alergiczną, wysypka może być bardziej rozprzestrzeniona, co sprawia, że określenie przyczyny jest trudniejsze. Jeśli wysypka jest mniejsza w weekendy lub w czasie wakacji, prawdopodobnie przyczyną jest substancja występująca w pracy.

Wysypka w postaci smug jest często spowodowana alergią na roślinę, o którą otarła się dana osoba. Pierwiosnek, sumak oraz chryzantema stanowią przykład roślin, które mogą być przyczyną problemów.

Czasem testy skórne, podczas których wiele podejrzanych substancji nakłada się na skórę i pozostawia do 48 godzin, są rozwiązaniem zagadki.

Leczenie kontaktowego zapalenia skóry zazwyczaj oznacza zastosowanie maści i kremów z kortykosteroidem.
O ile to możliwe, należy unikać kontaktu z przyczyną wywołującą zapalenie skóry. Może to oznaczać zaprzestanie noszenia ulubionej biżuterii lub szczególna troska, aby zawsze ubierać rękawice ochronne podczas wykonywania prac domowych.