Witamina E a gojenie ran

Malezyjskie badania wykazały, że witamina uzyskana z obfitującego w przeciwutleniacze oleju palmowego jest skuteczniejsza w leczeniu ran skórnych od innych form witaminy E.

Odkrycie może uczynić ten składnik użyteczną alternatywą stosowaną w leczeniu wielu problemów skórnych, takich jak egzema, zapalenie skóry, czy trądzik, które często prowadzą do trwałych blizn i uszkodzeń skóry.

Badanie przeprowadził Musalmah Mazlan na Uniwersytecie Kebangsaan, gdzie przeprowadzono serię prób polegających na nałożeniu na szczury laboratoryjne tej samej ilości witaminy E z ekstraktu oleju palmowego (PVE) oraz alfa-tokoferolu, czyli najbardziej aktywnej biologicznie formy witaminy E.

Przeciw utleniająca siła działania dwóch preparatów została także oceniona w celu określenia wyników eksperymentu.

Grupa badaczy zinterpretowała wyniki mierząc oraz oceniając zawartość protein w gojących się ranach u szczurów cierpiących na cukrzycę.

Wyniki pokazały, że zarówno PVE jak i alfa-tokoferol to potężne przeciwutleniacze wspomagające redukcję poziomu peroksydacji lipidów w ranach.

Jednakże, badacze stwierdzili, że nie jest pewne, czy PVE ma znacząco większy potencjał wspomagania leczenia ran, który z kolei pomógłby wywołać zwiększone działanie enzymu wypłukującego wolne rodniki, w porównaniu ze szczurami leczonymi za pomocą alfa-tokoferolu.

Witamina E od dawna jest istotnym składnikiem środków do pielęgnacji skóry, głównie dzięki swoim właściwościom leczniczym i naprawczym. Jednakże, ostanie badania wykazały, że jej właściwości jako przeciwutleniacza sprawiają, iż jest także ważnym aktywnym składnikiem preparatów chroniących przed słońcem oraz preparatów zapobiegających starzeniu się.