Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia

Odparzenie to czerwona, podrażniona skóra z wysypką w miejscu, które jest przykryte przez pieluszkę. Inna nazwa to pieluszkowe zapalenie skóry.

Co powoduje odparzenie od pieluszki?

Odparzenie to powoduje mocz oraz kał stykające się ze skórą przez długi czas.

Prawie wszystkie dzieci co najmniej raz w życiu cierpią z powodu odparzenia. Jest to bardzo powszechne i nie oznacza bynajmniej niewystarczającej pielęgnacji dziecka.

Niektórzy rodzice twierdzą, że odparzenie nasila się, gdy używają pieluszek jednorazowych bądź pieluszek tetrowych, gdy używają określonego rodzaju mydła lub detergentów do prania pieluch, lub podczas ząbkowania.

Jakie jest leczenie?

Obszar przykrywany pieluszką powinien być utrzymywany w czystości i powinien być suchy na ile to tylko możliwe. Zaleca się częstą zmianę pieluch. Niektóre osoby uważają, że lepiej w takim przypadku używać pieluch tetrowych, podczas gdy według innych nie ma to znaczenia. Każdy musi samodzielnie poeksperymentować, aby odkryć, co będzie najodpowiedniejsze dla jego dziecka.

Jeśli używasz pieluch tetrowych, stosuj naturalny detergent. W przypadku namaczania w naturalnym środku do namaczania pieluch, należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu pieluszek.
Przy każdej zmianie pieluch umyj pośladki i okolice ciepłą wodą i miękką myjką. Dokładnie osusz i postępuj zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi tutaj.

Inne ważne kwestie

Pamiętaj, ze odparzenia u dzieci nie są niczym niezwykłym i większość rodziców/opiekunów staje się z czasem ekspertami w kwestii leczenia tej dolegliwości. Rozmawiaj z innymi matkami i stosuj wypróbowane przez nie metody. Również dla Ciebie będą cennym wsparciem.

Jeśli korzystasz z pomocy opiekunek, upewnij się, że znają Twoje zwyczaje dotyczące zmiany pieluch. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, pielęgniarką środowiskową lub położną z przychodni, jeśli odparzenie się zaostrza po trzech- czterech dniach.

Ostrożnie podchodź do stosowania chusteczek jednorazowych w przypadku odparzenia, szczególnie jeśli są rany, a skóra została uszkodzona. Chusteczki mogą zawierać perfumy i mogą powodować pieczenie po przyłożeniu do uszkodzonej skóry.Wiele dostępnych w sprzedaży kremów na odparzenia zawiera olej z orzechów ziemnych lub olej arachidowy, o czym często nie ma informacji na etykiecie. Zarówno balsam dla niemowląt Pot of Gold jak i balsam do ciała Pot of Gold nie zawierają tych substancji i są bezpieczne dla osób cierpiących na alergię.

Zapobieganie to najlepszy sposób działania

  • Natychmiast przepłukać zabrudzone pieluchy w zimnej wodzie przed praniem
  • prać pieluchy w pralce w normalnym programie z wysoką temperaturą
  • upewnić się, ze wszystkie są dokładnie wypłukane przed suszeniem
  • zamiast suszyć w suszarce, rozwieszać pieluchy. Słońce i świeże powietrze to doskonali zabójcy zarazków!

W celu uzyskania szczegółowych informacji i porady, należy zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego lub pielęgniarki środowiskowej.

Napisała Anna Mickell RCpN. Sprawdzono w czerwcu 2005 roku przez everybody.