Egzema dziecięca

Symptomy egzemy
Symptomy egzemy to suche, czerwone, swędzące plamy, Ciągłe drapanie może być przyczyną infekcji. W przypadku utrzymującej się przez dłuższy czas egzemy, skóra może stać się grubsza. Egzema u małych dzieci często pojawia się najpierw na policzkach, a następnie rozprzestrzenia się na kolana i łokcie. U starszych dzieci występuje w wewnętrznych zgięciach kolan, łokci i na szyi. Egzema okresowo zaognia się, a następnie następuje złagodzenie. Większość dzieci wyrasta z egzemy po okresie dojrzewania, ale jest to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość wymagająca porady ze strony specjalisty medycyny naturalnej lub lekarza.

Przyczyny egzemy
Istnieje wiele czynników przyczyniających się do rozwoju egzemy. Osłabienie skóry przez czynniki środowiskowe może przyczynić się do wybuchu choroby u małych dzieci. Niektóre reakcje mogą być spowodowane detergentami, chemikaliami w tkaninach, sierścią zwierząt, przez roztocza, pyłki roślin unoszące się w powietrzu, substancje chemiczne w środkach czystości. Na rynku dostępne są proszki do prania nie zawierające perfum ani zmiękczaczy. Stosowanie ich może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Regularne odkurzanie i wycieranie podłóg na mokro zmniejsza ilość roztoczy i sierści w otoczeniu dziecka. Usuwanie pylących krzewów i kwiatów z bezpośredniego otoczenia dziecka również może okazać się pomocne.

Inne formy egzemy
Istnieje wiele form egzemy i atopowego zapalenia skóry. Dwie najczęściej spotykane to alergiczne kontaktowe zapalenie skóry oraz kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją skóry na kontakt z substancją drażniącą. U wielu dorosłych rozwija się ta forma spowodowana noszeniem taniej biżuterii lub obecnością substancji chemicznych, na które reaguje organizm, w codziennym życiu.

Kontaktowe zapalenie skóry wynikające z podrażnienia to reakcja na substancje chemiczne, np. mydła na bazie petrochemicznej oraz detergenty.
Egzema jest bardzo irytująca, swędzenie może być niemal nie do wytrzymania, a małe dzieci bardzo trudno powstrzymać przed drapaniem się. Należy pamiętać, by ich paznokcie były krótko obcięte i nie przegrzewać w nocy. Nałożyć warstwę balsamu do ciała Pot of Gold na chore miejsce przed pójściem spać, aby zahamować potrzebę drapania się. Ubrania dotykające skóry powinny być z miękkiego materiału, raczej z bawełny niż wełniane. Jeśli Twoje dziecko ma egzemę, należy udać się do lekarza, aby potwierdzić, że jest to ta dolegliwość i wykluczyć inne problemy skórne. Łagodne ataki egzemy mogą wymagać jedynie prostej opieki jak w przypadku skóry wrażliwej, za pomocą balsamu do ciała Pot of Gold lub balsamu dla niemowląt Pot of Gold, ale jeżeli stan utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się specjalistą medycyny naturalnej lub lekarzem rodzinnym.