Ciemieniucha

Ciemieniucha to niejednolita (łaty) wysypka w postaci tłustej, chropowatej skóry przypominającej skorupę, występująca na skórze głowy noworodków i niemowląt. Ciemieniucha to dziecięce łojotokowe zapalenie skóry głowy. Dziecięce łojotokowe zapalenie skóry może dotknąć również innych obszarów ciała, takich jak skóra za uszami, fałdki na szyi, pachy oraz obszar, gdzie zakłada się pieluszkę.

Co powoduje ciemieniuchę?
Nie jest znana jednoznaczna przyczyna występowania ciemieniuchy, ale wiadomo, że nie jest to infekcja, alergia, ani niewystarczająca higiena. Być może ma to coś wspólnego z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych u noworodków, w związku z obecnością hormonów matki w organizmie dziecka. Gruczoły wydzielają tłustą substancję, która powoduje przywieranie obumarłych komórek skóry do skóry głowy dziecka. Może też istnieć związek z drożdżakami naturalnie występującymi na skórze (malassezia).

Kto jest szczególnie narażony na ciemieniuchę?
Żadne niemowlę nie jest bardziej narażone od innego. Ciemieniucha jest bardzo powszechnym problemem skórnym, który zazwyczaj pojawia się w pierwszych 6 tygodniach życia. W niektórych przypadkach, problem sam się powoli rozwiąże w ciągu kolejnych kilku tygodni, w innych- może utrzymywać się przez 6 do 9 miesięcy, a czasem znacznie dłużej.

Jakie są oznaki i symptomy ciemieniuchy?
Cechą charakterystyczną ciemieniuchy są tłuste żółte chropowate placki (łaty) na skórze głowy. W niektórych przypadkach, gruba chropowata powłoka może pokrywać całą głowę. Z biegiem czasu, łuski mogą przybrać postać płatków, które można łatwo zetrzeć. Problemowi temu zazwyczaj nie towarzyszy swędzenie, a w większości przypadków dzieci nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Jak przebiega leczenie ciemieniuchy?
Ciemieniuchę leczy się łagodnymi szamponami dla niemowląt. Należy regularnie myć skórę głowy, a to, wraz z czesaniem miękką szczotką, powinno pomóc usunąć łuski. Zalecamy wcieranie balsamu do ciała Pot of Gold w chore miejsca, aby zmiękczyć łuski oraz wspomóc proces leczenia.
Jeśli ciemieniucha nie ustępuje mimo częstego mycia lub jeśli wysypka rozprzestrzenia się na inne miejsca, lekarz może przepisać szampon leczniczy zawierający ketokonazol oraz krem hydrokortyzon do stosowania na miejsca zaognione lub zaczerwienione.

Jakie są rokowania?
Ciemieniucha nie jest poważnym problemem skórnym i jest zjawiskiem przejściowym. Zazwyczaj ustępuje, gdy dziecko ma 6 do 12 miesięcy, choć w rzadkich przypadkach może utrzymywać się dłużej. Łojotokowe zapalenie skóry może ponownie wystąpić po okresie dojrzewania.
Inną

formą zapalenia skóry, jest atopowe zapalenie skóry (egzema dziecięca), które często rozwija się wraz ze złagodzeniem objawów ciemieniuchy. AZS zazwyczaj trwa przez kilka lat i powoduje silne swędzenie.
Oryginalny materiał zapewniony przez Nowozelandzkie Stowarzyszenie Dermatologiczne (DermNet NZ), sprawdzony przez wszystkich, sierpień 2005 roku.