Olej palmowy pozyskiwany w sposób nieprzyjazny środowisku związany z wymieraniem orangutanów:

Według czołowego eksperta ds. ochrony przyrody, który przyjeżdża w tym tygodniu do Auckland, Nowozelandczycy muszą przestać kupować produkty z olejem palmowym, jeśli chcą ocalić poważnie zagrożone wymarciem orangutany.

“Pozostało zaledwie 7000 orangutanów, w Indonezji i Malezji, ponieważ ich siedliska w lasach deszczowych są wycinane,” mówi dr Peter Pratje, dyrektor Programu Ochrony Orangutanów Sumatrzańskich (SOCP).

Uwaga: Pot of Gold wykorzystuje jedynie olej palmowy pozyskiwany w sposób przyjazny dla środowiska czerpany poza obszarem lasów deszczowych. Nasz dostawca wierzy w ochronę dzikiej przyrody, co udowodnił wdrażając swoje metody uprawy zgodne z postanowieniami Okrągłego Stołu ds. oleju palmowego pozyskiwanego w sposób przyjazny dla środowiska www.rspo.org

Dr Pratje twierdzi, że przyczyną niszczenia lasu deszczowego jest popyt konsumentów na produkty zawierające olej palmowy.

Dr Pratje przyjeżdża do Auckland 17 marca, aby opowiedzieć Nowozelandczykom o tym, jak mogą ocalić orangutany przed wymarciem.

„Walka o orangutany zależy od konsumentów” twierdzi dr Pratje. “W dłuższej perspektywie ludzie powinni spróbować unikać kupowania produktów z olejem palmowym. Nacisk, aby nie sprzedawać tych produktów musi wyjść od klientów.”

Christine Tintinger, opiekun w Zoo w Auckland, mówi, że ludzie powinni mieć świadomość, że wzrasta zainteresowanie oraz zużycie oleju palmowego, gdyż stosuje się go do produkcji wielu towarów konsumenckich oraz biopaliwa. Detergenty i kosmetyki często zawierają olej palmowy.

“Przemowa Dr Pratje ma znaczenie dla wszystkich i ma nadzieję, że każdy, kto interesuje się ochroną przyrody i środowiska przyjdzie. Wraz z nielegalną sprzedażą małych orangutanów, produkcja oleju palmowego pozostaje największym zagrożeniem dla przetrwania tych wspaniałych zwierząt. Czyni nas to wszystkich, jako konsumentów, związanych z problemem i tą sytuacją kryzysową,” mówi Tintinger.

“Lasy deszczowe są wyniszczane przez przedsiębiorstwa pozyskujące drewno, a na orangutany się kłusuje i sprzedaje je jako zwierzaki domowe. W ciągu ostatnich 20 lat nastąpiło ogromne zniszczenie naturalnego środowiska orangutanów,” mówi dr Pratje. Zwierzęta te obecnie są oficjalnie uznane za gatunek poważnie zagrożony.

Pani Tintinger twierdzi, że nie chodzi tu jedynie o produkty z olejem palmowym, ale również o gospodarkę leśną. „ Ludzie powinni także zwracać uwagę na to, jakie drewno kupują. Nie kupujcie drewna gatunków pochodzących z tych krajów- to tylko przyspiesza destrukcję środowiska naturalnego orangutanów.”

Dr Pratje od lat walczy o ratunek dla lasów deszczowych oraz orangutanów. Jego praca obejmuje prowadzenie patroli obywatelskich mających na celu łapanie i stawianie w stan oskarżenia osoby pozyskujące drewno oraz kłusowników. Poza tym stworzył projekt mający na celu powrót schwytanych przez kłusowników orangutanów w dzicz.

Wzywa Nowozelandczyków do wsparcia inicjatywy Zoo w Auckland ratowania lasów deszczowych i orangutanów przed unicestwieniem. „ Wszyscy Nowozelandczycy mogą pomóc sprawie sumatrzańskich orangutanów w ich środowisku naturalnym poprzez wspieranie pracy SOCP,” mówi dr Pratje. Mogą zrobić to przychodząc na imprezy dobroczynne lub przekazać datki bezpośrednio do Zoo w Auckland.

Zoo w Auckland jest domem dla orangutanów z Borneo is home. „To, że mamy tu w zoo orangutany umożliwia nam udzielanie poważnego wsparcia”, mówi Jane Healy, rzecznik prasowy Auckland Zoo.

Dr Pratje zafascynowały orangutany 9 lat temu, gdy miał możliwość pracy nad projektem ochrony tego gatunku. „To była moja wymarzona praca,” mówi dr Pratje.